به گزارش روابط عمومی شرکت عمران
مدیرعامل شرکت عمران شهرجدید فولادشهربا بیان تبریک روز خبرنگارگفت: خبرنگارکسی است که با گزارش های عمقی ،تحلیلی و توصیفی به صورت منصفانه، مطالبات مردم را ارائه و مسئولان را وادار به پاسخگویی کند.
حمیدرضا شیروانی هدف از نشست خبری را اطلاع رسانی از مجموعه اقدامات شرکت عمران در قالب فولادشهر دانست و افزود:با توجه به رکود اقتصادی حاکم بر کشور مجموعه اقدامات انجام شده قابل توجه است و به حول و قوه الهی نه تنها که پروژه ها دچار ریزش نشدند بلکه با شدت در حوزه های مختلف کار انجام دادیم.
وی ادامه داد:شرکت عمران درآمد هزینه است بدین معنا که از طرف دولت به ما بودجه ای تخصیص داده نمی شودبلکه با فروش زمین ،املاک و ساختمان های خودمان درآمد کسب و در حساب های دولتی ثبت می کنیم و براساس بودجه ای که داریم و بر طبق چارچوب قانونی آن را هزینه می کینم.

پروژه های آبرسانی و فاضلاب مسکن مهر در اولویت شرکت عمران

شیروانی ادامه داد: درسال 95 و 96 آبرسانی و فاضلاب در فولادشهربه خصوص مسکن مهر در اولویت قرار گرفتند و با توجه به اینکه این دو مورد به صورت خاکبرداری ودر عمق زمین انجام شد تقریبا عموم شهروندان از این موضوع بی اطلاع هستند.وی توضیح داد: قسمت آخر تصفیه خانه مسکن مهر به مینادشت به طول 1500متر و در عمق حدود8 تا 10متری زمین اجرا شد و از بزرگترین کارهایی است که در حوزه زیرساخت شهر به سرانجام رسید.
مدیرعامل شرکت عمران فولادشهردر خصوص آبرسانی به مسکن مهر تصریح کرد:در سال های گذشته ساکنین مسکن مهر نسبت به واحدهای موجود ساکن نبودند اما پیش بینی ما این بود که روند افزایش سکونت به صورت تصاعدی است به همین دلیل در سال قبل با احداث ایستگاه پمپاژکه هم اکنون 85 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و رو به اتمام است، را در دستور کار قرار دادیم ویکی از خط های انتقال آب آن به طول رفت و برگشت 3/5 کیلومتراجرا شد و فاز دوم آن از مسکن مهر تا مخزن ذخیره 20هزار متری است که قبلا احداث شده بود.

بهره برداری از 5 مدرسه در مسکن مهر تا مهرماه سال جاری

حمیدرضا شیروانی اضافه کرد:در ابتدای سال 96 ما همزمان آگهی 6 مدرسه را به مناقصه گذاشتیم و بعد از انتخاب پیمانکاران به مرحله اجرا درآمدند و هم اکنون 5 مدرسه که از لحاظ کیفیت،فضای بازی وموقعیت قرار گیری مناسب هستند،تکمیل شده است که 3 مدرسه در هفته دولت افتتاح می شودو 2 مدرسه هم قبلا به آموزش و پرورش تحویل داده شده بود اما به صورت رسمی مراسمی جهت افتتاح آن برگزار نشد چراکه اعتقادمان این بود که نیاز مردم موجه تر و اولاتر بود.

پیگیری تصویب نهایی طرح تفضیلی شهر فولادشهر

شیروانی از موضوعات مهم شهری که در دستور کارقرار دارندگفت و افزود:طرح تفضیلی شهر که باید مصوب شود و این خاصیت را دارد که فضاهایی مثل پایانه حمل و نقل مسافر،میدان میوه و تره بار شهر،پارکینگ ماشین های سنگین و امثال آن را در قالب قطعات تفکیک شده نداریم و بعد از مصوب شدن طرح تفصیلی ،واگذاری های خود را شروع خواهیم کرد و هم اکنون مطالعات وضع موجود به تصویب رسیده است و مراحل تکمیلی تصویب طرح تفصیلی شهر هم در دست اقدام است.

انعقاد 25 میلیارد تومان قراردادهای عمرانی برای توسعه شهر
وی توضیح داد:در سال گذشته 25 قرارداد عمرانی منعقد کردیم که در حوزه های روشنایی،محوطه سازی ،تکمیل فضاهای آموزشی،روشنایی محلات ،توسعه فضاهای سبز و حفظ آن را انجام دادیم و مبلغی در حدود 25 میلیارد تومان در سال 96 قرارداد بستیم و در حال حاضر نیز مبلغی در حدود 11 میلیارد تومان در حوزه کارهای عمرانی منعقد کردیم وهمچنین مبلغی در حدود 10 میلیارد تومان تا پایان ماه آینده در وبسایت برای مناقصه های جدیدبرای انتخاب پیمانکارمنتشرخواهیم کرد.
مدیر شرکت عمران گفت:از پایان سال 96 تاکنون تمرکز خود را برای تکمیل کارهایی روبنایی قرار دادیم ودر سال 96 سه قرارداد به مجموع حدودا 10میلیاردتومان برای محوطه سازی ها منعقدکردیم که تقریبا وزن عمده این قراردادها بر محلات ایثار و فرهنگ مسکن مهر است که پیمانکاران در حال کار هستند و اولویت اول خود را بر خیابان های اصلی و خیابان هایی که بیشترین تردد را از نظر سواره رو و پیاده رو را دارند قرار دادیم و به تدریج وارد محلات و خیابان های فرعی نیز می شوند.
وی در خصوص عملیات روشنایی ادامه داد:در حدود 10میلیارد تومان قرارداد منعقد کردیم و در این حوزه نیز اقدامات مطلوبی صورت گرفته است وبه مرور کلیه محلات روشن خواهد شد .

آبیاری فضای سبزبا استفاده از شیوه های مدرن و بهینه
شیروانی با اشاره به حوزه آبیاری فضای سبز توضیح داد:از اقداماتی که در سال 96خصوصا سال 97 در دستور کار شرکت عمران است،توسعه فضای سبز با استفاده از پسآب تصفیه شده و با شیوه های مدرن آبیاری قطره ای است و در این جهت عملکرد خوبی داشتیم همچنین آسفالت گذاری خیابان ها و معابرنیز با سرعت خوبی پیش می رود.

عملیات اجرایی پروژه قطار شهری اصفهان – فولادشهر – زرین شهر به صورت مشارکتی انجام می شود

وی در خصوص قطار شهری فولادشهر نیز افزود:آخرین اقدامات صورت گرفته توسط شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید کشور ،نماینده لنجان در مجلسشورای اسلامی و مجموعه عوامل استانی که پیگیری کردند قرارداد اجرای این پرژه مقرر شده که به صورت پروژه مشارکتی با بخش خصوصی باشد و شرکت عمران فولادشهر 30درصد سهامدار این شرکت خواهدبود و شهرداری ها و بهره برداران در مسیرهم پروژه در قالب مشارکت کننده با سهام هایی که تعیین شده ورود می کنند.شیروانی اضافه کرد:مقدمات کار انجام شده و مسیر به کنارگذر ذوب آهن جایگزین شده و ساخت آن در جاهایی که عرض معبر اجازه دهد به صورت روگذرو در جاهایی که محدودیت داشته باشد به صورت زیرگذر و در مکان هایی دیگر به صورت پل عبور خواهیم کرد و این پروژه با سرعت متوازن در حال اجرا است.

ساخت 2 مجموعه ورزشی سرپوشیده در مسکن مهر
حمیدرضا شیروانی در رابطه با کمبود فضاهای ورزشی محصور در فولاد شهر گفت: زمین ورزشی سرپوشیده نیاز به مدیریت دارد. در این راستا با چند سرمایه گذار، مذاکراتی صورت گرفته است. همچنین با بسیج نیز صحبت هایی شده است تا ۲مجموعه بزرگ ورزشی سرپوشیده برای بانوان و آقایان در مسکن مهر ساخته شود.

بهره برداری از یک مسجد و احداث مدارس اجتماع محور در دستور کار است
مدیر عامل شرکت عمران در رابطه با تکمیل فضاهای فرهنگی که اولویت اصلی شرکت عمران فولادشهرهستند،بیان کرد: امیدواریم در هفته دولت یکی از مساجد را تکمیل و بهره برداری نماییم. همچنین احداث مدارس اجتماع محور را مد نظر داریم که در نوع خود یک مجموعه نوین و کامل از خدمات شامل سالن های اجتماعات ، آمفی تاتر و سالن ورزشی، کتابخانه و غذاخوری به صورت اختصاصی برای دانش آموزان است.

دشواری ارایه خدمات با افزایش جمعیت دو برابری در فولادشهر
مدیرعامل شرکت عمران اظهار کرد: فولادشهر تا سال 85 جمعیتش 50 هزار نفر بوده و در سال 95 تقریبا 90 هزار نفر شد یعنی اینکه در بازه زمانی ۱۰ساله جمعیتش دو برابرشده است و این درحالیست که تا قبل از آن و در ۴۰سال گذشته جمعیت فولادشهر نصف جمعیت کنونی بوده است که این امر ارائه خدمات عمومی را سنگین تر و فشرده ترکرده است.

وی بیان داشت: در فولادشهربالغ بر ۳۱ هزار واحد مسکن مهر داریم که حدود 5 تا 6 هزار واحد مسکونی غیر موثر هستند بدین معنا که پروژه های مشارکتی که عمران داشته و از وام مسکن مهر در قالب خود مالکیتی استفاده کردند.
2500 واحد هم متقاضی موثر ندارند یعنی اینکه پیمانکار یا مراحل اجرایی را پیش نبرده و کار پیشرفت نکرده است،حسنش این است که چون متقاضی ندارد خدمات رسانی عمومی کمتر است و عیبش نیزاین می باشد که به هر حال باید ساخته شود .
13500 واحد مسکن مهر نیز در قالب تعاونی های مسکن است که عموما در برزن ایثار و محلات ایثار جانمایی می شوند.
تقریبا 29500 واحد مسکونی مسکن مهر تعیین تکلیف شده و 1500 واحد نیز در قالب چهار پروژه می باشد که هنوز تحویل قطعی صورت نگرفته به دلیل اینکه سازندگان اعداد و ارقامی که بابت یک متر مربع دادند مورد تایید شرکت عمران نیست ولی پیشرفت فیزیکی این چهار پروژه بیش از 90 درصد است و تقریبا در مراحل آخر هستند.
شیروانی بیان کرد:مسائل داخلی بلوکهای مسکونی بناوساختمان ،محوطه سازی داخلی در تعهد تعاونیها و واحد بازرسی، اتاق تعاون و نهایتا اداره تعاون واتحادیه تعاونیها است و شرکت عمران متعهد به احداث فضاهای عمومی ،پیاده رو و فضای سبز ومعابر اصلی خدمت رسانی می کند.

شرکت عمران یک فرصت برای فولادشهر است

شیروانی در تکمیل سخنان خود ، وجود شرکت عمران را در توسعه شهرهای جدید یک فرصت دانست و افزود : شرکت عمران بعنوان رابط دولت با مدیریت شهری می تواند بوسیله اخذ مجوزات قانونی از منابع شهر برای توسعه خود شهر استفاده کند و چنانچه به فرض مثال شرکت عمران کار خود را پایان یافته تلقی کند منابعش به هیچ سازمانی واگذار نمی گردد بلکه در اختیار مجموعه وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت و اختیار تصمیم گیری برای این منابع در استان خواهد بود و از حیطه مدیریت شهری خارج می شود و این به ضرر شهرهای جدید و مدیریت شهری آن می باشد، لذا وجود شرکت عمران تسهیل کننده استفاده از منابع شهر برای خود شهر است و در چهارچوب قانون برخی مطالبی که از تریبون ها بیان می شود خلاف این اتفاق است و محقق نخواهد شد و بایستی با روحیه تعامل و بر محور قا نون ،همکاری در مدیریت شهری صورت پذیرد و ما بر موضوع همکاری، جدی هستیم.
مدیرعامل شرکت گفت: اگر دستگاه های خدمات رسان به تعهدات خود عمل کنند و اعتبارات لازم را برای تکمیل خدمات زیر بنایی و رو بنایی اختصاص بدهند قطعا شرکت عمران در کوتاه مدت فعالیت خود را در شهر های جدید سراسر کشور پایان خواهد داد .
17میلیارد تومان درسال96 بابت تامین منابع به شهرداری فولادشهر داده شده است

حمید رضا شیروانی در ادامه وپاسخ به سوال خبرنگاری که گفته بود در واگذاری محلات به شهرداری چراشرکت عمران مبالغی برای تکمیل کارهای باقیمانده به شهرداری نمی دهد گفت: بیان این مطلب بدین شکل صحیح نیست بلکه در قالب تفاهم نامه ای که در سال 95 منعقد گردید کل محدوده 3100 هکتاری شهر تحویل شهرداری شد منتها نه با این معنا و مفهوم که شرکت عمران از تعهداتی که بر عهده اش است شانه خالی کرده باشد بلکه مواردی که بر زمین مانده است و جزء تکالیفش شرکت عمران است را مطابق بر قانون انجام دهد.

شیروانی ادامه داد:بر طبق این تفاهم نامه شهرداری می تواند با روال اداری که برایش تعریف شده است فعالیت خود را انجام دهد و سپس این فعالیت ها ارزیابی می شود و معادلش زمین وساختمان به آن ها واگذار می گردد در حقیقت طبق تفاهم نامه اول کار انجام می شود و براساس کارانجام شده و کارشناسی شده تبادلات مالی صورت می گیرد.

مدیر عامل شرکت عمران اضافه کرد:یکی دیگر از بندهای این تفاهم نامه این است که شرکت عمران می تواند در سال به عنوان تنخواه تامین منابع تا 20 میلیارد تومان از شهرداری پیش خرید پروانه کند و معادلش زمین واگذار کند و ما در سال قبل 17 میلیارد تومان زمین،ملک و ساختمان به شهرداری واگذار کردیم. اینکه بیان می کنند ما منابع نداریم کمی دور از انتظار و واقعیت بر حسب تفاهم نامه است وتا کنون درصدی ازقراردادهایی که شهرداری در قالب قراردادهای مالی که باپیمانکاران وطرف های حساب خودش از محل این 17 میلیاردتومان داشته به شرکت عمران معرفی و با پروسه تغییر نام زمین وانتقال اسناد را هم صورت دادیم.

تهیه اسناد برگزاری مناقصه احداث مدرسه محله گلبهار (C3) در دست انجام است
حمید رضا شیروانی گفت:با توجه به نیاز احداث سرانه آموزشی درمحله گلبهار (C3) تهیه و تنظیم اسناد برگزاری مناقصه ساخت مدرسه در آن محله در حال انجام و به زودی با انتخاب پیمانکار عملیات اجرایی این خدمات آغاز خواهد شد و این موضوع هم در راستای انجام وظایف برای تکمیل خدمات آموزشی است که پس از اتمام تحویل مردم شریف و آموزش و پرورش بخش فولادشهرخواهد شد.

محوطه سازی و حیاط سازی درون بلوک ها به عهده شرکت عمران نبوده،نیست و نخواهد بود

مدیرعامل شرکت عمران در بخشی از صحبت های خود گفت: طبق مصوبه ای در سال 89 که در شورای مسکن استان صورت گرفت، قرار بود استانداری اصفهان ،شرکت عمران و یکی از مجموعه های وزارت کشور در تهران مبلغ 24 میلیارد تومان (سهم هرکدام 8 میلیارد تومان) برای محوطه سازی و حیاط سازی درون بلوک ها بدهند که استانداری وآن مجموعه طبق این مصوبه عمل ننموده و فقط شرکت عمران 8 میلیارد تومان را در قالب واگذاری زمین به اتحادیه تعاونیهای استان پرداخت کرده است.
وی ادامه داد:از طرفی متقاصیان عزیز ادعا می کنند که 2 میلیون تومان بابت محوطه سازی به تعاونی های خود پرداخت کرده ایم و البته این مسئله قابل پیگیری در سیستم داخلی خود اتحادیه و بازرسان تعاونی ها است و اگر صورت گرفته پیگیری نمایند چرا کاری انجام نشده است.
مدیرعامل شرکت عمران افزود:در جلسه ای که با حضور فرماندار لنجان در شورای مسکن شهرستان برگزار شد،با توجیهات و توضیحات ارائه شده و ارائه مصوبات گذشته مشخص شد که محوطه سازی و حیاط سازی جزء تعهدات شرکت عمران نبوده،نیست و نخواهد بود.اما با این همه تفاسیر به خاطر اینکه کار مردم انجام شود و اموراتشان زمین نماند با رایزنی هایی که با معاون محترم وزیر و مدیرعامل شهرهای جدید کشور داشتیم ،ایشان راهکاری را برای حل این موضوع دادند که هم خدمتی به خود مردم است و هم خدماتی را از دولت می گیرندبدین صورت که مردم می توانند عرصه زمین های واحدهای خود به واسطه تسهیلاتی که دولت اعمال می کند،خریداری می کنند در حقیقت دولت با این کار هم زمین ها را به عنوان عرصه خودمالکیتی به مردم واگذار و ملک آنان را از 99 ساله خارج می کند هم خدمات درون بلوکی (حیاط سازی و محوطه سازی ) را از طریق عایدات ریالی برای خود مردم عزیز تکمیل می نماید.

عرصه 99 ساله مسکن مهر به صلاح مالکان نیست
مدیر عامل شرکت عمران در بخشی دیگر ا ز سخنان خود در خصوص عرصه های 99 ساله مسکن مهر بیان کرد:با توجه به اینکه مالکان محترم مسکن مهر مالک اعیان این بنا می باشند و عرصه یا زمین ساختمان ها متعلق به دولت است که 99 سال در اجاره ی انان می باشد، لذا چنانچه مالکان این واحد ها(بلوک ساختمان) به طور جمعی درخواست خرید عرصه نمایند،دولت با ارائه تسهیلاتی با قیمت کارشناسی روز این عرصه را واگذار می نماید و مسکن آنان از 99 سال به خود مالکیتی تبدیل و پس از تسویه حساب اسناد عرصه و اعیان انتقال داده خواهد شد.
وی با تشریح تسهیلات دولت گفت:چنانچه قیمت کارشناسی معین شود مالکان با پرداخت 5/1(میلیون تومان) به عنوان پیش پرداخت که (500 هزار تومان را در ابتدا پرداخت کرده و مابقی را در دو قسط می دهند) مراحل انجام انتقال اسناد صورت می گیرد و از آن سو دولت این پیش پرداخت را برای تکمیل خدمات باقی مانده (محوطه بلوک ها) استفاده می کند.
حمیدرضا شیروانی تصریح کرد:مردم نهایتا باید عرصه را از دولت بخرند پس بهتر است هم اکنون و با قیمت امروز که چیزی در حدود 10 میلیون تومان است و با پیش پرداخت 1.5 میلیون تومان این کار را انجام دهند.

لینک کوتاه نوشته
https://fooladshahr.ntdc.ir/?p=20004
کد خبر
20004